CC3500AC52-ES
DigiKey Part Number
555-1420-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC3500AC52-ES
Description
AC/DC CONVERTER 52V 3500W
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 52V 90 ~ 140 VAC, 185 ~ 265 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
91%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 50°C
Type
Front End
Features
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 140 VAC, 185 ~ 265 VAC
Size / Dimension
17.11" L x 4.65" W x 1.87" H (434.5mm x 118.0mm x 47.5mm)
Voltage - Output 1
52V
Approval Agency
CE, CSA, UR
Current - Output 1
67.3 A