A98055-037
DigiKey Part Number
2262-A98055-037-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A98055-037
Description
CONN MICRO-D PLUG 37POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
A98055-037 Models
Category
Contact Type
Signal
Termination
Solder
Packaging
Case
Current Rating (Amps)
3A per Contact