SRFGA-842/2-230V
DigiKey Part Number
5880-SRFGA-842/2-230V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRFGA-842/2-230V
Description
FLEXIBLE HEATER, SILICONE RUBBER
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flexible Heater, Foil 450°F (232°C) Silicone Rubber
Category
Shape
Rectangular
Manufacturer
Omega
Length
3.5' (1.07m)
Series
Width
8.000" (203.20mm)
Packaging
Bulk
Thickness
0.040" (1.02mm)
Part Status
Active
Material
Silicone Rubber
Type
Flexible Heater, Foil
Attachment Method
No Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Temperature Rating
450°F (232°C)
Termination
Wire Leads
Watt Density @ 12V
2.5 W/in²
Material - Insulation
Perfluoroalkoxy (PFA)
Power (Watts)
840 W
Color
Amber
Voltage
230V