SPRING-20X7.5-1.2MM
DigiKey Part Number
1188-SPRING-20X7.5-1.2MM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPRING-20X7.5-1.2MM
Description
COMPRESSION 0.295" 0.787"
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Compression 0.295" (7.49mm) 0.787" (20.00mm) Closed
Category
Wire Diameter
0.048" (1.21mm)
Manufacturer
Olimex LTD
Diameter - Outside
0.295" (7.49mm)
Packaging
Bulk
Free Length
0.787" (20.00mm)