DCDC-36-5-12
DigiKey Part Number
1188-DCDC-36-5-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCDC-36-5-12
Description
DC/DC CONVERTER 5V 12V
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame DC DC Converter 1 Output 5V, 12V 2.5A 36V Input
Category
Number of Outputs
1
Manufacturer
Olimex LTD
Voltage - Output 1
5V, 12V
Packaging
Bulk
Current - Output (Max)
2.5A
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Type
Open Frame
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
36V