OWR-4009T-38E
DigiKey Part Number
3949-OWR-4009T-38E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OWR-4009T-38E
Description
SPEAKR 38OHM 10MW TOP PORT 115DB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
38 Ohms Headphone Driver Speaker 10 mW 20 Hz ~ 20 kHz Top Round
EDA/CAD Models
OWR-4009T-38E Models
Category
Power - Rated
10 mW
Manufacturer
Ole Wolff Electronics Inc
Power - Max
20 mW
Part Status
Active
Type
Headphone Driver
Frequency Range
20 Hz ~ 20 kHz
Frequency - Self Resonant
3kHz
Termination
Solder Eyelet(s)
Impedance
38 Ohms
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Efficiency - dBA
115.00
Height - Seated (Max)
0.358" (9.10mm)
Efficiency - Testing
1mW
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C