TAP600K100E
DigiKey Part Number
TAP600K100E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP600K100E
Description
RES CHAS MNT 100 OHM 10% 600W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±10% 600W Thick Film Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Coating, Housing Type
Epoxy Coated
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Size / Dimension
2.559" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm)
Resistance
100 Ohms
Height - Seated (Max)
1.280" (32.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Style
M5 Threaded
Power (Watts)
600W