MOX-G-042005FE
DigiKey Part Number
273-MOX-G-042005FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOX-G-042005FE
Description
MOX-G 20 MEG,1% THREADED E CAP
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 MOhms ±1% 40W Thick Film Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 180°C
Series
Features
Non-Inductive, Pulse Withstanding, High Voltage
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Ceramic
Part Status
Active
Mounting Feature
Brackets (not included)
Resistance
20 MOhms
Size / Dimension
0.825" Dia x 5.050" L (20.96mm x 128.27mm)
Tolerance
±1%
Lead Style
Ferrule Ends
Power (Watts)
40W