LVT08R0030GER
DigiKey Part Number
273-LVT08R0030GERTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-LVT08R0030GERCT-ND - Cut Tape (CT)
273-LVT08R0030GERDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LVT08R0030GER
Description
RES 0.003 OHM 2% 1/2W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 mOhms ±2% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LVT08R0030GER Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)