LVT04R0050FER
DigiKey Part Number
273-LVT04R0050FERTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-LVT04R0050FERCT-ND - Cut Tape (CT)
273-LVT04R0050FERDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LVT04R0050FER
Description
RES 0.005 OHM 1% 1/3W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 mOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Current Sense Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LVT04R0050FER Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)