LVK12R020FER
DigiKey Part Number
273-LVK12R020FERTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-LVK12R020FERCT-ND - Cut Tape (CT)
273-LVK12R020FERDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LVK12R020FER
Description
RES 0.02 OHM 1% 1/2W 1206
Detailed Description
20 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Corrosive, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
LVK12R020FER Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)