HVC4020V5006JET
DigiKey Part Number
2485-HVC4020V5006JETTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVC4020V5006JET
Description
RES 500 MOHM 5% 1.5W 4020
Customer Reference
Detailed Description
500 MOhms ±5% 1.5W Chip Resistor Nonstandard High Voltage Thick Film
Category
Features
High Voltage
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Nonstandard
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.402" L x 0.201" W (10.20mm x 5.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)