888AS222LDS
DigiKey Part Number
273-888AS222LDS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
888AS222LDS
Description
888AS RESIST 2200 OHMS 20%
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 kOhms ±20% 75W Ceramic Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
0/ -800ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 230°C
Series
Features
Non-Inductive, Pulse Withstanding, High Voltage
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Ceramic
Part Status
Active
Mounting Feature
Brackets (not included)
Resistance
2.2 kOhms
Size / Dimension
1.000" Dia x 8.000" L (25.40mm x 203.20mm)
Tolerance
±20%
Lead Style
Ferrule Ends
Power (Watts)
75W