SPC5633MF2MLQ60
DigiKey Part Number
SPC5633MF2MLQ60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPC5633MF2MLQ60
Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
e200z3 MPC56xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit 60MHz 1MB (1M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPC5633MF2MLQ60 Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
64K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.25V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 32x12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
e200z3
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
60MHz