LPC1765FET100K
DigiKey Part Number
568-LPC1765FET100K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPC1765FET100K
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLSH 100TFBGA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 LPC17xx Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-TFBGA (9x9)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LPC1765FET100K Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
64K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.4V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 8x12b SAR
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
100MHz