979-025-010R031 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NorComp Inc.
In Stock: 390
Datasheet
Parametric Equivalent
NorComp Inc.
In Stock: 339
Datasheet
In Stock: 6,263
In Stock: 740
In Stock: 1,648
In Stock: 27
In Stock: 237
Amphenol CONEC
In Stock: 320
Amphenol CONEC
In Stock: 555
In Stock: 31
25 Position Two Piece Backshell Connector Gray 180° Unshielded
979-025-010R031
DigiKey Part Number
979-25PGE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
979-025-010R031
Description
CONN BACKSHELL 25POS 180DEG GRAY
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
979-025-010R031 Models
Category
Cable Type
Round
Manufacturer
Cable Exit
180°
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Primary Material
Plastic
Part Status
Active
Material
Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Accessory Type
Two Piece Backshell
Hardware
Assembly Hardware, Grommets
Number of Positions
25
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
B
Color
Gray
Compatible D-Sub Size
25pos and HD44pos