971-015-040R011 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NorComp Inc.
In Stock: 2,626
Datasheet
Parametric Equivalent
HARTING
In Stock: 45
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 80
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 285
In Stock: 0
Amphenol CONEC
Amphenol CONEC
In Stock: 92
Molex
Molex
In Stock: 395
15 Position Two Piece Backshell Connector Black 45° Shielded
971-015-040R011
DigiKey Part Number
971-15CB45A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
971-015-040R011
Description
CONN BACKSHELL 15POS 45DEG SHLD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
971-015-040R011 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Cable Exit
45°
Manufacturer
NorComp Inc.
Shielding
Shielded
Series
Primary Material
Metal
Packaging
Bag
Material
Metal, Zinc Alloy
Part Status
Active
Plating
Copper
Accessory Type
Two Piece Backshell
Hardware
Assembly Hardware, Grommets
Number of Positions
15
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
A
Color
Black
Compatible D-Sub Size
15pos and HD26pos