971-015-010R011
DigiKey Part Number
971-15BP45E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
971-015-010R011
Description
CONN BACKSHELL 15POS 45DEG BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Two Piece Backshell Connector Black 45° Unshielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
971-015-010R011 Models
Category
Cable Type
Round
Manufacturer
NorComp Inc.
Cable Exit
45°
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Primary Material
Plastic
Part Status
Active
Material
Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Accessory Type
Two Piece Backshell
Hardware
Assembly Hardware, Grommets
Number of Positions
15
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
A
Color
Black
Compatible D-Sub Size
15pos and HD26pos