970-015-040R011
DigiKey Part Number
970-15BCA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
970-015-040R011
Description
CONN BACKSHELL 15POS 180DEG SHLD
Detailed Description
15 Position Two Piece Backshell Connector Black 180° Shielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
970-015-040R011 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Shielding
Shielded
Series
Primary Material
Metal
Packaging
Bag
Material
Metal, Zinc Alloy
Part Status
Active
Plating
Copper
Hardware
Assembly Hardware, Grommets
Number of Positions
15
Compatible Shell Size
A
Color
Black
Compatible D-Sub Size
15pos and HD26pos