858-012-103RLU4
DigiKey Part Number
NOR1414-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
858-012-103RLU4
Description
CONN RCPT MALE 12P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
858-012-103RLU4 Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Black, Silver
Series
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
1.5A
Number of Positions
12
Voltage Rating
30V
Shell Size - Insert
M12-12
Cable Opening
0.374" (9.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C