183-015-213R481 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 231
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 930
Datasheet
EDAC Inc.
In Stock: 0
EDAC Inc.
In Stock: 0
Amphenol CS (Commercial Products)
Image for 183-015-213R481 is not available
183-015-213R481
DigiKey Part Number
183-015-213R481-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
183-015-213R481
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
183-015-213R481 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.590" (14.99mm)
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C