183-015-113R531 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 183-15ME-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 183-015-113R531 |
Description | CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 183-015-113R531 Models |
Category | Termination Solder |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness Flash |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 5A |
Connector Type Plug, Male Pins | Backset Spacing 0.590" (14.99mm) |
Number of Positions | Features Board Lock, Grounding Indents |
Number of Rows 2 | Color Black |
Mounting Type | Dielectric Material Polyamide (PA9T), Nylon 9T |
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) | Contact Material Brass |
Contact Type Signal | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |