182-015-213R531
182-015-213R531
182-015-213R531
DigiKey Part Number
182-15FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
182-015-213R531
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
182-015-213R531 Models
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Number of Positions
Features
Board Lock
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C