181-062-113R561
181-062-113R561
181-062-113R561
DigiKey Part Number
181-262RME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
181-062-113R561
Description
CONN D-SUB HD PLG 62POS R/A SLDR
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
181-062-113R561 Models
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C