180-078-213R021
180-078-213R021
180-078-213R021
DigiKey Part Number
8878FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-078-213R021
Description
CONN D-SUB HD RCPT 78POS PNL MNT
Detailed Description
78 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
180-078-213R021 Models
Category
Flange Feature
Board Side (4-40)
Mfr
Termination
Solder
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Features
Shielded
Number of Rows
4
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) High Density
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C