172-E37-101R911
DigiKey Part Number
101937MEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E37-101R911
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Chromate Plated
Packaging
Tray
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Features
Board Lock
Mounting Type
Wire Gauge
20-26 AWG
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C