172-037-112R011 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NorComp Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 33
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 423
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 119
In Stock: 300
In Stock: 340
In Stock: 229
In Stock: 439
In Stock: 267
In Stock: 216
In Stock: 513
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
172-037-112R011
DigiKey Part Number
2537MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-037-112R011
Description
CONN D-SUB PLG 37POS PNL MT SLDR
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
172-037-112R011 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Obsolete
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Color
Beige
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C