171-050-103L021 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 156
Datasheet
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
171-050-103L021
DigiKey Part Number
2250ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
171-050-103L021
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS PNL MNT
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
171-050-103L021 Models
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Features
Grounding Indents
Connector Type
Plug, Male Pins
Number of Rows
3
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Wire Gauge
20-28 AWG
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C