171-025-113R031
DigiKey Part Number
7225ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
171-025-113R031
Description
CONN D-SUB PLG 25POS PNL MT SLDR
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
171-025-113R031 Models
Category
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C