CS22BNW03
DigiKey Part Number
360-2132-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS22BNW03
Description
SWITCH SLIDE DPDT 3A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Slide Switch DPDT Through Hole
EDA/CAD Models
CS22BNW03 Models
Category
Actuator Length
5.10mm
Manufacturer
NKK Switches
Contact Material
Copper
Series
Contact Finish
Silver
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Circuit
DPDT
Features
Epoxy Sealed Terminals
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Switch Function
On-On
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Current Rating (Amps)
3A (AC)
Switch Travel
2.20mm
Voltage Rating - AC
125 V