UVZ1A221MED
DigiKey Part Number
493-1267-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVZ1A221MED
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UVZ1A221MED Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
175 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
262.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C