UVY2D101MHD1TN
DigiKey Part Number
493-7465-1-ND - Cut Tape (CT)
493-7465-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVY2D101MHD1TN
Description
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UVY2D101MHD1TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
320 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
368 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C