UVR1C471MPD
DigiKey Part Number
493-1043-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVR1C471MPD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UVR1C471MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
440 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
660 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C