UVP1E101MPD1TD
DigiKey Part Number
493-12689-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12689-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVP1E101MPD1TD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UVP1E101MPD1TD Models
Category
Polarization
Bi-Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
160 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C