USA1C100MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 3,205
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 1,628
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
Similar
In Stock: 24
Chemi-Con
10 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
USA1C100MDD
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
USA1C100MDD
DigiKey Part Number
USA1C100MDD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
USA1C100MDD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
USA1C100MDD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
28 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
42 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.059" (1.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C