UPS1J330MED1TD
DigiKey Part Number
493-5375-1-ND - Cut Tape (CT)
493-5375-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS1J330MED1TD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPS1J330MED1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
37.4 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
710 mOhms
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C