UPS1J220MED1TD
DigiKey Part Number
493-5374-1-ND - Cut Tape (CT)
493-5374-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS1J220MED1TD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPS1J220MED1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
30.6 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
180 mA @ 100 kHz
Impedance
980 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C