UPM1J220MED is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 936
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 88
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 2,552
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
22 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPM1J220MED
DigiKey Part Number
493-15763-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1J220MED
Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPM1J220MED Models
Ripple Current @ Low Frequency
110 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
215 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
520 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C