UPM1A102MPD
DigiKey Part Number
UPM1A102MPD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1A102MPD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM1A102MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
900 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.04 A @ 10 kHz
Impedance
60 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C