UPJ1E470MED is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 2
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 658
47 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPJ1E470MED
DigiKey Part Number
493-15629-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1E470MED
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPJ1E470MED Models
Ripple Current @ Low Frequency
125 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
210 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
840 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C