UPJ1A272MHD6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 596
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 65
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 937
Panasonic Industry
In Stock: 0
In Stock: 259
In Stock: 0
Chemi-Con
2700 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPJ1A272MHD6
DigiKey Part Number
UPJ1A272MHD6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1A272MHD6
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPJ1A272MHD6 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.56 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.74 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
51 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C