UPA1A682MHD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 348
Datasheet
6800 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPA1A682MHD
DigiKey Part Number
UPA1A682MHD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPA1A682MHD
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
UPA1A682MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.346 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.76 A @ 100 kHz
Impedance
19 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C