UPA1A102MPD3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1,285
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1,465
Datasheet
In Stock: 650
Upgrade
Chemi-Con
Upgrade
Chemi-Con
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
In Stock: 248
Würth Elektronik
In Stock: 489
In Stock: 513
TDK
Chinsan (Elite)
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPA1A102MPD3
DigiKey Part Number
UPA1A102MPD3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPA1A102MPD3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPA1A102MPD3 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
930 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.24 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
49 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C