ULD1H101MPD1TA
DigiKey Part Number
493-ULD1H101MPD1TACT-ND - Cut Tape (CT)
ULD1H101MPD1TA-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ULD1H101MPD1TA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ULD1H101MPD1TA Models
Ripple Current @ Low Frequency
189 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
270 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C