UHW2A471MHD6
DigiKey Part Number
493-17853-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHW2A471MHD6
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHW2A471MHD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.25 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.5 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
38 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C