UHV1V470MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 1,739
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 9,601
Datasheet
In Stock: 860
Würth Elektronik
Chemi-Con
In Stock: 5
Chemi-Con
In Stock: 1
Chinsan (Elite)
In Stock: 560
Chinsan (Elite)
In Stock: 557
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UHV1V470MDD
DigiKey Part Number
493-15312-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHV1V470MDD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHV1V470MDD Models
Ripple Current @ Low Frequency
144 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
360 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
230 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C