UHV1A332MHD1TO
DigiKey Part Number
493-UHV1A332MHD1TOCT-ND - Cut Tape (CT)
UHV1A332MHD1TO-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHV1A332MHD1TO
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UHV1A332MHD1TO Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.0438 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.725 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
16 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C