UHE1H101MPD1TD
DigiKey Part Number
493-14545-1-ND - Cut Tape (CT)
493-14545-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1H101MPD1TD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE1H101MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
388.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
555 mA @ 100 kHz
Impedance
170 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C