UHE1C152MPD
DigiKey Part Number
493-1529-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1C152MPD
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE1C152MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.528 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.91 A @ 100 kHz
Impedance
31 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C