UHE1A332MHD
DigiKey Part Number
493-1505-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1A332MHD
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE1A332MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.784 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.23 A @ 100 kHz
Impedance
27 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C